تبلیغات
Pgame|پی گیم - GTA V

Pgame|پی گیم - GTA V

I LOVE GAME

I LOVE GAME

Pgame|پی گیم - GTA V I LOVE GAME

بعد از انتشار بازی GTA IV در سال ۲۰۰۷، بازی های زیادی حول محور بازی های جهان آزاد منتشر شدند که هریک موفقیت های خوبی را نیز از خود برجای گذاشتند، اما چیزی که تمام صنعت گیم منتظر آن بودند، بازی جدید استدیوی راکستار یعنی نسخه ای دیگر از سری بازی GTA بود تا باری دیگر چارچوب بازی های جهان آزاد را تعریف کند و مرز های آن را گسترش دهد. اینگونه بود که راکستار لب از سکوت، گشود نسخه ی جدیدی از سری بازی GTA تحت عنوان GTA V را معرفی و روانه ی بازار کرد. موقع تجربه ی بازی GTA V مطمئنا شگفتی خاصی را در آن حس خواهید کرد، زیرا چیزی که در بازی GTA V شاهد آن هستید، نه تنها تمامی انتظارات شما را از یک بازی جهان آزاد کامل برآورده خواهد کرد، بلکه چیزی فراتر از انتظاراتتان برای شما در بازی GTA V تعبیه شده است که هر بخشی از آن می تواند سرآغاز یک مقاله ی بلند بالا شود. در ادامه برخی از این بخش ها و قسمت های مختلف بازی تحت بررسی قرار خواهد گرفت و دلیل این را که چرا بازی GTA V لایق لقب یکی از بهترین بازی های نسل هفتم است را بررسی می کنیم. با نکست فور گیم همراه باشید.(اگر قصد دارید این نسخه را برروی PC بازی کنید حتما به مطلب سیستم مورد نیاز GTA V مراجه کنید)

آماده‌ی دزدی های جسورانه در بازی GTA V باشید - نکست فور گیم

آماده‌ی دزدی های جسورانه در بازی GTA V باشید

ابتدا از داستان بازی GTA V آغاز می کنیم. به طور کلی داستان بازی GTA V حول محور ماجراهای سه شخصیت اصلی بازی یعنی ترور، مایکل و فرانکیل اتفاق می افتد که دارای جذابیت های بسیار زیادی است. مایکل و ترور که به نوعی از شخصیت دیگر در این گروه سه نفری یعنی فرانکلین سن بالاتر به نظر می رسند، یک دوستی قدیمی و دیرینه را در خاطرات دارند که از آخرین ماجرای هیجان انگیز و همکاری آنان باید سرقت بزرگی را که از یک بانک انجام دادند، نام برد. ماجرا از جایی آغاز می شود که در ابتدای بازی GTA V دو شخصیت مایکل و ترور به همراه یک همکار دیگر، اقدام به یک سرقت مسلحانه و بزرگ به یک بانک می کنند که به مبارزه با پلیس ها و فرار از دست آنان ختم می شود. در همین کشا کش ماجرای سرقت، مایکل در اثر شلیک گلوله از سوی پلیس ها، به شدت زخمی می شود به طوری که ترور گمان می کند وی کشته شده. از همین رو به تنهایی اقدام به فرار از دست پلیس ها می کند و مایکل که تنها دچار یک جراحت نسبتا عمیق شده، بر این باور است که ترور به دست پلیس ها دستگیر شده است. اینگونه بود که از خیال مایکل، ترور دستگیر شده و از خیال ترور، مایکل کشته است. از همین رو دیگر برای یک تجدید دیدار دیگر اقدام نمی کنند و به نوعی از یکدیگر جدا می شوند.

در همین جا داستان بازی GTA V به چند سال بعد می رود، به جایی که مایکل دارای یک همسر و پدر یک دختر و یک پسر است و خود را یک پدر موظف و مسئولیت پذیر می داند. در این بین نیز شاهد آشنایی بسیار جالب فرانکلین و مایکل هستیم که در قالب یک ماجرای بسیار جالب رقم می خورد. درکل حسی که میان مایکل و فرانکلین بوجود می آید، یک حس پدر فرزندی است و اکثرا شاهد اصلاح اشتباهات فرانکلین بوسیله ی مایکل هستیم. به همین ترتیب طی یک اتفاق مهیج، ترور راهی شهر Los Santos که ماجراهای بازی در آن رخ می دهد، می شود و طی ماجراهای مختلف در نتیجه باری دیگر با دوست مرده ی خود (!) یعنی مایکل ملاقات می کند.

همچنین علاوه بر ماجراهای سه شخصیت اصلی بازی GTA V شاهد موضوعات دیگری نیز در ماموریت های فرعی هستیم که هریک داستانی متفاوت را بازگو می کنند که بعضا به تعداد معدودی با داستان اصلی بازی مرتبط هستند که با انجام ندادن آنان نیز تغییری در روند اصلی بازی بوجود نمی آید. همچنین بازی GTA V دارای پایان های متفاوتی است که بوسیله ی بازی باز قابل تغییر خواهد بود و در هریک از پایان ها نیز شاهد اتفاق های متفاوتی خواهیم بود که بعضا تکان دهنده و غیر قابل هضم خواهند بود برای بازی بازانی که با شخصیت های اصلی ارتباط بسیار زیاد و محکمی برقرار کرده اند! به طور کلی بازی GTA V عملکرد قابل قبولی از حیث داستانی از خود برجای گذاشت که کاملا آن را درخور ماجراهای یک بازی جهان آزاد کامل می توان دانست.

آماده‌ی دیوانه بازی های ترور در GTA V هستید؟ - نکست فور گیم

آماده‌ی دیوانه بازی های ترور در GTA V هستید؟

بعد از داستان بازی GTA V نوبت به گیم پلی آن می رسد که عملکردی فراتر از یک بازی جهان آزاد کامل را از خود بر جای گذاشت. یکی از مهم ترین مواردی که باعث شده بود تا گیم پلی بازی GTA V بسیار موفق تر از بازی های هم سبک خود در این سالها به نطر برسد، وسعت بسیار زیاد و متنوع محیط آن است که هر بازیبازی را در بطن خود محود تماشای عظمت و قدرت خود می کند. همانطور که گفته شد نقشه ی بازی در شهر Los Santos بوجود آمده است، اما شاهد تنها یک محیط شهری خالص همانند نسخه ی قبلی یعنی بازی GTA IV نخواهید بود، بلکه وسعتی که در نقشه صرف کوه و جنگل و محیط های از این قبیل شده است، بسیار بیشتر از محیط کاملا شهری آن است و همین موضوع باعث می شود تا زمینه ی طراحی مراحل و ماموریت های متنوع برای سازندگان آسان تر شود. همچنین بیابان های درون نقشه نیز جلوه ای متفاوت تر از ی بازی را نشان می دهند که بیشتر با تماشای اینگونه محیط ها در بازی یاد شخصیت ترور می افتیم زیرا که بیشتر ماجراهای این شخصیت در اینگونه محیط های خشک و بیابانی رخ می دهند و همچنین خانه ی اصلی وی نیز در اینگونه محیط ها و دور از شهر اصلی قرار دارد. به نوعی می توان نزدیک ترین مثال را به نقشه ی بازی GTA V و تنوع بالای آن در سری بازی GTA را، بازی GTA: San Andreas دانست، البته بسیار بزرگتر و پهناور تر به طوری که نقشه ی بازی GTA: San Andreas را تنها می توان یک محله ی کوچک و جزئی از دنیای بازی GTA V دانست. همچنین یک محیط با وسعت بسیار بالا نیازمند تراکم جمعیت و اتومبیل و همچنین موجودات وحشی است که راکستار در این بخش نیز بسیار موفق عمل کرده و حرفی را برای گفتن باقی نمی گذارد.

در بازی GTA V گونه های مختلفی از اتومبیل ها، هواپیما ها، موتور سیکلت ها و قایق ها و کشتی ها وجود دارد که علاوه بر جست و جوی مداوم در محیط، می توانید آنها از اینترنتی که همراه با تلفن همراه شخصیت ها قابل دسترسی است، خرید کنید و شاهد جای گذاری آنان در گاراج ها و فرودگاه های از پیش خریده شده ی خود باشید. همچنین سیستم سنگر گیری و تیراندازی بازی GTA V که تا حدودی به بازی Max Payne 3 شباهت دارد و نسبت به نسخه ی قبلی خود یعنی بازی GTA IV تفاوت های بسیار زیادی کرده است، بسیار موفق ظاهر شده و هیچ نقصی نمی توان از آن گرفت.

از طرفی دیگر هریک از شخصیت های بازی در بازی GTA V دارای مهارت ها و توانایی های خاص خود هستند که از آنان می توان مهارت بسیار بالای ترور در هواپیما رانی، فرانکلین در اتومبیل سواری و مایکل را در تیراندازی یاد آور شد که می تواند برای مدت زمان محدودی زمان را آهسته کند و اقدام به تیر اندازی کند. درکل در بخش بخش بازی GTA V تنوع و تفاوت دیده می شود که بازیباز حتی می تواند مدت زمان های بسیار طولانی را پای کنسول خود بنشیند و اقدام به ادامه دادن بازی کند. همچنین از مهم ترین ارکانی که در سری بازی GTA همیشه یکی از بهترین ها بوده، بخش اتومبیل رانی آن است که به شخصه آنرا لایق رقابت با جدیدترین بازی های روز ریسینگ در زمینه ی گیم پلی می دانم. تنوع اتومبیل ها به قدری بالاست که به هیچ وجه از رانندگی در محیط پر تنوع بازی GTA V خسته نمی شوید.

سیاه پوست دوست داشتنی بازی GTA V - نکست فور گیم

سیاه پوست دوست داشتنی بازی GTA V

بعد از اینکه بازی GTA V برای کنسول های نسل هفتمی یعنی PS3 و Xbox 360 منتشر شد و خبرهایی مبنی بر انتشار آن برای کنسول های نسل هشتمی یعنی PS4 و Xbox One به گوش می خوردند، مطمئنا در نسخه های نسل هشتمی بازی GTA V هیچ تغییری در داستان و گیم پلی آن صورت نمی گرفت و چارچوب اصلی بازی حفظ می شد؛ اما مهم ترین تفاوتی که باید شاهد آن می بودیم، مربوط به بخش گرافیکی بازی می شد که به راستی راکستار در این بخش هیچ چیزی کم نگذاشت. دورنما های درون بازی که از ارتفاعات کوه های لوس سانتوس قابل مشاهده بودند، به قدری تماشایی و جذاب و پر جزئیات بودند که بازی باز را برای دقایقی طولانی محو تماشای خود می کردند. مخصوصا در نسخه های نسل هشتمی که محیط و شهر بر اثر قدرتمند تر بودن قسمت پردازنده ی کنسول، بسیار پر جزئیات تر و پر تراکم تر به نظر می رسید و شاهد شهری پر جنب و جوش در از فواصل دور بودیم.

همچنین یکی از بخش های گرافیکی بازی GTA V که در نسخه های نسل هشتمی بویژه در کنسول PS4 شاهد آن بودیم، بخش طراحی محیط و پوشش گیاهی بود که یکی از بهترین و قدرتمندترین های نسل هشت تا بدین حال قلمداد می شود. همچنین نورپردازی ها و سایه ها که حتی در نسخه های نسل هفتمی نیز از کیفیت بسیار بالایی برخوردار بودند، در نسخه های نسل هشتمی شاهد بهبود چشم گیری بودند و هرگونه شک به نقصی را از بین می بردند. حال نیز منتظر انتشار بازی GTA V برای PC هستیم تا طرفداران و صاحبان کامپیوتر های خانگی نیز از تجربه ی این بازی محروم نشوند. اگر با ماد های نسخه ی قبلی یعنی بازی GTA IV آشنا باشید، می دانید که این ماد های اضافه شونده ی غیر رسمی چنان تاثیری در گرافیک بازی می گذاشتند که حتی عده ای قادر بودند بازی GTA IV را به صورت ۴K و یا ۶K اما به صورت سیاه و سفید تجربه کنند. از همین رو باید منتظر انقلاب های گرافیکی بازی GTA V بوسیله ی ماد های غیر رسمی را داشته باشیم که هر بیننده ای را محو خود کند، اما باید در نظر داشته باشید که اجرای خود بازی GTA V خود نیازمند به یک سخت افزار قدرتمند است و مصلما اگر ماد های ENB یا هرگونه ماد بالا برنده ی گرافیکی برای آن عرضه بشود، باید برای تجربه ی آن یکی از بهترین سیستم های نسل هشت را جمع آوری کنید که یک کار غیر عقلانی و غیر منطقی تنها برای تماشای یک بازی با گرافیکی غیر از پیش تعریف شده برای آن، است.

همچنین افکت های آتش و آب در بازی GTA V به قدری نرم و روان هستند که در بازی بیشتر به دنبال آشوب و آتش بازی می روید و ترغیب می شوید تا هرچه بیشتر تماشای منظره های به آتش کشیده را تجربه کنید. همچنین در بازی GTA V شاهد یکی از بهترین افکت های باران و تغییرات آب و هوایی هستیم که البته علاوه بر آنها می توان در آپدیت جدید بخش GTA: Online به آب و هوای برفی نیز اشاره کرد که حرفی را برای گفتن باقی نمی گذارد.

همکاری شخصیت ها از بخش های جذاب بازی GTA V است - نکست فور گیم

همکاری شخصیت ها از بخش های جذاب بازی GTA V است

مطمئنا بعد از گیم پلی، داستان و یک گرافیک قابل قبول، یک بازی کامل نیازمند یک موسیقی متن خوب نیز هست که بازی GTA V در این بخش نیز چیزی کم نگذاشته و شاهد یک موسیقی و صداگذاری قابل قبول از سوی راکستار هستیم که هرچه بیشتر شما را وارد بطن بازی GTA V می کند و با محیط و تم لوس سانتوس بیشتر آشنا می شوید تا تجربه ای به مراتب بهتر و خاطره انگیز تر و به یاد ماندنی تر را از بازی کسب کنید و باعث شود تا بازی GTA V را در لیست شاهکار های نسل هفتم و یا نسل هشتم تا بدین حال قرار دهید و راکستار را به هدف اصلی خود که خلق یک عنوان انقلابی در سبک جهان آزاد بود، نزدیک تر از قبل کنید. علاوه بر موسیقی هایی که در بخش های مختلف بازی GTA V نظیر لودینگ ها و منوی بازی شاهد آنان هستیم، هنگامی که سوار بر اتومبیل در سطح شهر رانندگی می کنید، می توانید اقدام به گوش کردن به رادیو کنید که باعث می شود به هیچ وجه حس تکراری بودن رانندگی به شما دست ندهد که البته برای رفع این مشکل؛ تنوع اتومبیل ها و دیگر وسایل نقلیه دیگر، تنوع جاده ها و محیط، تنوع آب و هوا و صد البته پهناور بودن نقشه ی بازی که تماما از ابتدای بازی قابل دسترسی است، نیز کارآمد بوده اند و وجود موسیقی های پخش شده در رادیو تنها بخش کوچکی از تعامل شما با گیم پلی بازی در هنگام رانندگی است.

علاوه بر موسیقی، از دیگر صدا ها و آواهایی که در طول بازی و گیم پلی آن، شاهد به گوش رسیدنشان هستیم، صدای شخصیت های درون بازی و دیالوگ های آنان هست که کاملا به اندازی یک شاهکار انقلابی عمل کرده و هیچگونه ایرادی در آن جایز نیست. همچنین صدای های دیگر نظیر صدای ماشین ها در هنگام حرکت، انفجار ها و شلیک گلوله به وسیله ی سلاح های مختلف و حیوانات نیز در بازی جزو میعار های مهم برای بررسی بخش صداگذاری و موسیقی محسوب می شوند که در این بخش نیز نمی توان هیچ ایرادی از بازی GTA V گرفت.

وقتی مایکل در بازی GTA V دست به کار می‌شود - نکست فور گیم

وقتی مایکل در بازی GTA V دست به کار می‌شود

برخلاف دیگر مقاله هایی که در زمینه ی نقد و بررسی یک بازی نوشته و در انتها تنها به بررسی ارکان اصلی بازی ختم می شوند؛ اینبار سعی بر آن داشتیم تا در یک بخش مستقل با موضوعات ارکان بازی، یکی از بهترین مراحل بازی GTA V را انتخاب و بخش های هیجان انگیز و جالب آن را بررسی کنیم و در یابیم که دلیل برتری مرحله و یا همان ماموریت مذکور چیست و چرا نویسنده ی این مقاله را مجبور به قرار دادن بخشی این چنینی در مقاله ی خود کرده. در ادامه یکی از مراحل هیجان انگیز و جذاب بازی GTA V مورد بررسی قرار می دهیم.

انتخاب بهترین مرحله ی بازی GTA V مربوط می شود به ماموریتی که در آن سه عضو مجنون و دیوانه ی بازی یعنی ترور، مایکل و فرانکلین با رهبری لستر (یکی از شخصیت های جانبی و کلیدی درون بازی GTA V) و چند کارآزموده ی دیگر در این زمینه، اقدام به سرقت از یک بانک در حومه ی شهر لوس سانتوس می کنند و شما اوج دیوانگی و آشوب را می توانید در این ماموریت و در این سرقت شاهد باشید. ماجرا از جایی آغاز می شود که مایکل به همراه ترور با لباس هایی که سر تا پا با زره و اجزای ضد گلوله به تن داشتند، وارد بانک می شوند و حجم زیادی از پول های درون بانک را به سرقت می برند. از طرفی نیز فرانکلین که ماهر ترین فرد گروه در زمینه ی رانندگی است وظیفه دارد تا با یک لودر به مکان مورد نظر برود و مایکل و ترور را که بدلیل لباس هایشان و سلاحی که در دست دارند (!) و همچنین پول های به سرقت برده شده، از مکان مربوطه دور کند. اما مهم ترین بخش این ماموریت، سلاح های درون دست مایکل و ترور هستند که به شکل دیوانه باری بازی باز را وارد آشوب و پتانسیل اصلی بازی GTA V می کنند. همچنین از طرفی نیز به دلیل لباسی که بر تن دارید، در مقابل گلوله های پلیس ها صدمه ی چندانی نمی بینید و تنها باید با قدم های پیاپی با همکار خود پیش بروید و با سلاح خود که با زبانی عامیانه تر می توان به آن گفت مسلسل، تمامی پلیس ها و ماشین ها و همچنین بالگرد هارا نابود سازید که تجربه ای متفاوت از سرتاسر بازی GTA V را تقدیم شما می کند. (پ.ن: البته اگر تا قبل از نابود سازی اهداف، بوسیله ی نیروی ویژه ی پلیس ها که اصلا اوقات خوشی ندارند و با تانک به سراغ شما آمده اند، در میدان جنگ کشته نشوید !!!)

در بازی GTA V شاهد مراحل و ماموریت های زیادی هستیم که هیجان و لذت خاصی را نسبت به بازی های دیگر با خود به همراه دارند و به نوعی طعم خاص یک GTA را با خود حمل می کنند، مراحلی که در اکثر آنان باید با پلیس های تمام نشدنی (!) لوس سانتوس مبارزه کنید و یا با ماشین های سرعتی و تیزرو از خیل عظیمی از ماشین های پلیس و یا گنگستر های موجود در سطح لوس سانتوس فرار کنید که به معنای واقعی کلمه می توان لقب خاص را به آنان اختصاص داد.

رانندگی بخش فوق جذاب بازی GTA V - نکست فور گیم

رانندگی بخش فوق جذاب بازی GTA V

نکات مثبت: یک داستان قابل قبول و بی نقص در قالب یک بازی جهان آزاد یا همان Open World، شخصیت پردازی عمیق و بی نقص سه شخصیت اصلی بازی ترور، مایکلو فرانکلین که در بازی شاهد بازگو کردن جداگانه ی موضوعات و سبک زندگی هر یک و آشنایی بیشتر با آنان بودیم، گرافیک فنی بسیار قدرتمند و بی نقص که همراه با ویژگی های بصری چشم نواز مخلوط شده و معجونی از یک بازی کاملا نسل هشتمی را تقدیم به شما می کند، گیم پلی بی نقص و هیجان انگیز و پر از ب موجبات ایجاد آشوب و خرابکاری در کنار طراحی ماموریت های بسیار جذاب برای تشکیل سرقت های بسیار بزرگ، موسیقی خوب و موزیک های متنوع در رادیوی ماشین، صداگذاری شخصیت های به بهترین نحو ممکن صورت گرفته و تمامی جزئیات شهر لوس سانتوس که پر از دیالوگ و شخصیت های متنوع است به طور کامل و با حوصله انجام شده اند که در رابطه با آن باید گفت تمامی دیالوگ های درون بازی را اگر یک به یک پس از دیگری قرار دهیم به یک فایل صوتی ۱۰۰ ساعتی خواهیم رسید، وسعت بسیار زیاد شهر لوس سانتوس و جزئیات فراوان آن، یک بازسازی کامل و بی نقص برای انتشار بر روی کنسول های نسل هشتمی یعنی PS4 و Xbox One.

نکات منفی: به شخصه توانایی آن را که در این بخش موردی را ذکر کنم ندیده ام، یا در کل بازی GTA V هیچ مورد منفی نداشته یا بنده نتوانسته ام آنان را در حظور نکات مثبت آن پیدا کنم! پس در نتیجه این بخش را خالی بگذاریم، پسندیده تر است.تاریخ : پنجشنبه 12 بهمن 1396 | 01:32 ب.ظ | نویسنده : Pgame .com | نظرات
.: Weblog Themes By Slide Skin:.